poniedziałek, 9 listopada 2009

e-Mobil Art

Część instalacji powstałych w ramach "The 2nd Thessaloniki Biennale of Contemporary Art" prezentowana jest do 15 listopada w Rondzie Sztuki. Prace powstały w międzynarodowych zespołach. Łączy je zastosowanie interaktywnych technologii, co jakoby ma ilustrować związki sztuki z nauką.

Na marginesie, w kontekście wypowiedzi Łukasza Białkowkiego o tej wystawie z październikowego numeru "Ultramaryny" na temat wyłaniajacego się z wolna innego oblicza artysty", odcinającego się "od mitu rozbuchanego, artystowskiego indywidualizmu", przytoczę pierwsze lepsze zdanie z opisu jednego z wystawionych obiektów (Nieruchomość/ Real Estate: Alexandra Berlinger, Wolfgang Fiel, Tobias Rosenberger): "Inicjując wyobrażenie nieodróżnialnego przejścia pomiędzy sferą publicznej przestrzeni miejskiej, a tajemniczym środowiskiem świata korporacji, praca ta skupia się na rozwoju pośredniego zastosowania, które pozwoliłoby na żartobliwą interakcję mieszczącą się w granicach frapującej narracji".

Na tropie. On Track.

Linda Dement, Petra Gemeinboeck, PRINZGAU podgorschek, Marion Tränkle

Szaleństwo świata jak w "Koyaanisqatsi". Beznadziejny ruch szczotek jest parabolą cywilizacji.

Momenty. Moments.

Nigel Johnson, Dave Lawrence, Duke Albada

Tajemnicze pomieszczenie na końcu ciemnego korytarza.

Kochamy rybę.We love the fish.

Duke Albada, Alexandra Berlinger, Jeremy Bernstein, Wolfgang Fie

Zbierane na bieżąco dźwięki odtwarzane są bezpośrednio i po zniekształceniach. Pierwotnie jeden z mikrofonów był umieszczony w ceramicznej rybie, która do Katowic chyba nie dojechała.

Kryolab.

Anna Dumitriu, Dave Lawrence, Antti Tenetz

Możesz dotknąć arktycznego lodu i zanieczyścić go swoimi bakteriami. Bóg wie co na nim jest po dwóch tygodniach trwania wystawy.

Linie dźwięku. Soundlines.

Cliona Harmey, Christine Mackey, Lorraine Walsh, Lei Han, Nita Tandon

Interaktywna rzeźba z czujnikami dotyku uruchamiającymi dźwięk i animacje tekstową, inspirowana pismem węzełkowym Kipu. Nieczytelna.

Obserwacja. An Observation.

Antti Tenetz, Dave Lawrence

My obserujemy zwierzęta sfilmowane kamerą, kamera obserwuje nas.

Nieruchomość .Real Estate.

Alexandra Berlinger, Wolfgang Fiel, Tobias Rosenberger

Trudno się zorientować, o co chodzi, patrząc na błądzące po "pomieszczeniach" punktowe światło. Po 10-ciu minutach mamy szansę na oświecenie.

Enactive Dialectics.

John Holder, Pia Tikka, Anna Dumitriu

Wyposażone w czujniki fotele rejestrują bicie twojego serca i twój oddech. Podobno wiedzą o tobie więcej, niż ty sam.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz