sobota, 12 grudnia 2009

David Lynch - wystawa litografii i fotografii

Festiwal Ars Cameralis 2009, Rondo Sztuki

Od 25 listopada do 5 stycznia 2010.

Na szczęście histeria towarzysząca wernisażowi litografii Davida Lyncha w Rondzie Sztuki minęła i w prawie bezludnej galerii można zapoznać się z tworczością plastyczną i fotograficzną mistrza.

Główną część ekspozycji stanowią litografie, z których cykl czarno-białych jest ciekawszy. Rewelacyjne, bardzo ekspresyjne i swobodne w formie bazgroły, z unoszącymi się wokół literami tytułów, a czasem dodatkowymi tekstami wpisanymi w komiksowe dymki, mają w sobie szaleństwo, ale nie kryją lynchowskich tajemnic.

Zdeformowane ciała kobiet z przetworzonych komputerowo przedwojennych zdjęć to z kolei najlepsze z prezentowanych fotografii. Pomysł nie oryginalny, ale prace wywołują oniryczne, surrealistycze wrażenie. Z kolei cykl zdjęć "Kobiety i fabryki" zrealizowany w Łodzi nie wzbudził moich emocji, tak jak i fotosy z "Inland Empire", może dlatego, że obejrzałam film tylko raz, po kawałku i z cierpieniem.

Wystawa obejmuje również projekcję shortów: "The Grandmother", "The Amputee", " The Cowboy and the Frenchman", "Cavalcade", „Cannes Short” i innych, tak, że mamy szansę na ból głowy. Mimo to polecam.

David Lynch. Short Films

Woman and three. Litografia. 2007.

Laughing Woman. Litografia.

Kamień litograficzny z "Insect Bites Woman".

Insect Bites Woman. Litografia.

Distorted Nude. Fotografia. 1999.

Distorted Nude. Fotografia. 1999.

Distorted Nude. Fotografia. 1999.

The Grandmother.

Short Films.

Ars Cameralis Silesiae Superioris

1 komentarz: