środa, 16 lutego 2011

Wystawa Innowacyjnych Materiałów – Model IDEAlny

Rondo Sztuki, od 11 lutego do 13 marca.

Regionalna Sieć Promocji i Transferu Technologii w woj. śląskim prezentuje wybitne projekty urządzeń zgodne z ideą zrównoważonego rozwoju. Zgromadzone w dziesięciu działach reprezentują rozwiązania takich sfer jak bezpieczeństwo, problemy demograficzne, edukacja, gospodarowanie energią, komputeryzacja i miniaturyzacja, recycling, transport, woda i zdrowie.

Regionalna Sieć Promocji i Transferu Technologii zajmuje się konsultacją i promocją innowacji i transferu technologii.

Le Petit Prince. Martin Miklica

Robot-szklarnia Mały Książę - Le Petit Prince - to jeden z futurystycznych projektów konkursu Electrolux Design Lab 2009. Robot hoduje rośliny w umieszczonym na szczycie korpusu cylindrze wyszukując dla nich miejsce najbardziej odpowiednie, zasobne w składniki odżywcze. Przemieszcza się na czterech nogach i orientuje w terenie za pomocą kamery. Z bazą i innymi robotami komunikuje sie bezprzewodowo w celu wymiany doświadczeń.

Zwycięski projekt Electrolux Design Lab 2009 - Electrolux Cocoon - urządzenie do przygotowania dań mięsnych i rybnych ze sklonowanych komórek zwierzęcych. Cocoon identyfikuje rodzaj zamkniętej w torebce potrawy za pomocą sygnałów RFID (radio frequency identification) i proponuje czas jej przygotowania: namnożenia i ugotowania. W ten sposób według autora i jury stanowi jedno z rozwiązań produkcji żywności, podobno mniej obciążające niż intensyfikacja hodowli zwierząt i rybołówstwo.

Jabłka włożone w Cocoon na czas wystawy są nieporozumieniem.

Bifoliate. Toma Brundzaite

Electrolux Bifoliate Double - dwukomorowa zmywarka do naczyń do zabudowania lub zawieszenia czyszcząca za pomocą ultradźwięków. Brudne naczynia wkładamy do jednej komory, a drugą wykorzystujemy jako półkę na czyste naczynia.

Water Catcher. Penghao Shan

Latające kule, wyłapujące krople deszczu. Inspiracją do tego projektu były owady. Zgromadzona w kulkach woda jest następnie oczyszczana na tacy, która potrafi również dobrać skład wody indywidualnie do potrzeb pijącego na podstawie danych zebranych po przyciśnięciu palców.

zdjęcie poniżej Electrolux Design Lab

Naturewash. Zhenpeng Li

Naturewash pralka, która za pomocą powietrza i jonów ujemnych usuwa brud z nanokrystalicznych tkanin, nadając im zapach trawy lub kwiatów. W czasie prania, do którego nie trzeba sie nawet rozbierać, użytkownik może się na niej relaksować traktując ją jak łóżko lub fotel.

Singles-PRO. Roca

W Singles-PRO Roca, jednouchwytowej baterii umywalkowej, zastosowano technologię Progr-Turn® - opóźnione i stopniowe dodawanie gorącej wody do strumienia zimnej. Wraz z ograniczeniem przepływu wody do 8 l/min. pozwala to na zaoszczędzenie ok. 35% wody w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami.

Microsoft Surface. Microsoft

Panel dotykowy Microsoft Surface w kształcie stołu, prosty w intuicyjnej obsłudze, jak inne komputery może mieć niezliczoną ilość zastosowań.

Steamer. Philips Aluminium Collection

Steamer HD9160/00 - parowar.

Bread Maker. Philips Daily Collection

Bread Maker HD9020/40 - automat do pieczenia chleba.

I-migo. DYC,PDD.

I-migo , Digital Wireless Key - urządzenie kompatybilne z dowolnym telefonem Bluetooth wykonuje kopię zapasową wszystkich danych w telefonie i powiadamia użytkownika, jeśli dystans między nim a telefonem przekracza 10m. Zabezpiecza przed nieupoważnionym dostępem lub utratą danych.

iPod Shuffle. Apple Design Team

iPod Shuffle - 31.6 mm w najszerszym miejscu, 8.7 mm grubości, 12.5 gramów wagi, 2GB pamięci, wytrzymałość baterii 15 godzin.

OLED. Philips Lumiblade

Lumiblade Philipsa jest diodą elektroluminescencyjną OLED. Działa poprzez przekazywanie energii elektrycznej przez jedno lub więcej bardzo cienkich warstw materiału organicznego półprzewodnika. OLED stosowana jako wyświetlacz graficzny posiada większą skalę barw, jasność i znacznie krótszy czas reakcji w porównaniu do LCD. Największym problemem technologii OLED jest ograniczona żywotność materiałów organicznych. Dzięki prostej budowie koszty produkcji są znacznie niższe niż produkcja wyświetlaczy LCD oraz paneli plazmowych, a niestosowanie rtęci czyni je bardziej przyjaznymi dla środowiska.

Oyster card. Transport for London

Oyster to londyńska elektroniczna karta wielokrotnego użytku, umożliwiająca podróżowanie bez konieczności kupowania różnych rodzajów biletów. Do czerwca 2010 roku sprzedano 34miliony tych kart.

Plac zabaw dla dorosłych. Ibercolmex S.L.

Pony ST-J02X, jedno z urządzeń do ćwiczeń siłowych przeznaczonych dla dorosłych, a instalowanych już od lat w starzejącej się Europie Zachodniej, pozwala utrzymać dobrą formę fizyczną osobom starszym i tym samym przedłużyć ich aktywność i komfort życia i zmniejszyć nakłady na opiekę medyczną.

AgaPET. Vaude Design Team

AgaPET Vaude jest praktyczną torbą z Recycletexu, co znaczy, że do jej produkcji wykorzystano ok. 7 plastikowych butelek PET.

XO laptop. Ives Behar

XO - w założeniach najtańszy laptop dostępny dla dzieci na całym świecie, wytrzymały i dzięki jaskrawej obudowie łatwy do zlokalizowania, w niektórych wersjach wyposażony w korbkę. Kolejne wcielenie to już tablet z dotykowym ekranem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz